Pandemia

 

Kanadyjczyk David Duncan (ur. w 1933 r.) jest autorem wielu poczytnych powieści fantasy. W Polsce wydano trzy jego cykle: Człowiek ze Słowem (A Man of His Word), Siódmy szermierz (The Seventh Sword) i Opowieści o królewskich fechmistrzach (Tales of the King’s Blades).
Tetralogia Człowiek ze Słowem składa się z tomów:
• Zaklęta wnęka (Magic Casement 1990, wyd. polskie ALFA 1995, MAG 2002)
Kraje baśni zatracone (Faery Lands Forlorn 1991, wyd. polskie ALFA 1996, MAG 2002)
Groźne wiry morza (Perilous Seas 1991, wyd. polskie ALFA 1996, MAG 2002)
Król i prostak (Emperor and Clown 1992, wyd. polskie ALFA 1997, MAG 2002)
Dużym plusem wydawnictwa ALFA było załączenie map Pandemii, a dużym minusem – danie okładek czterech różnych grafików (i to zupełnie nie przystających do treści).
W przypadku wydawnictwa MAG jest odwrotnie: brak map, a natomiast wykorzystanie rewelacyjnych okładek Jima Burnesa (zresztą z innego cyklu Duncana, ale dziejącego się też na Pandemii). MAG obiecywał, że wyda ten cykl (A Handful of Men). Ale sami wiecie, jak to z MAGiem bywa…
Reasumując: pełny odbiór tego świetnego cyklu (dziejącego się prawie na całym obszarze kontynentu Pandemii) możliwy jest jedynie z mapami w ręku.
Na stronie Duncana [www.daveduncan.com] zamieszczona jest od 2003 roku mapa Pandemii, którą (jak sądzę) sam narysował:

W „Informatorze GKF” # 157 (czerwiec 2002) zamieściliśmy mapy Pandemii zeskanowane z tetralogii wydanej przez ALFĘ. Uczyniliśmy to w ramach rekompensaty dla fanów Duncana, którzy kupili cykl wydany przez MAGA. Zaznaczam, że ALFA w żadnym z tomów nie podała nazwiska rysownika.
W ramach przygotowań do przedstawienia Pandemii na naszej stronie, dokonałem, zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań w internecie. Z pewnej uwagi zamieszczonej w portalu www.antiqbook.com/books można wywnioskować, że autorem map jest Steve Palmer (ale nie dam głowy!).
Zamieszczone niżej mapy nieco zmieniłem (szczególnie nazewnictwo) i uzupełniłem – aby usunąć co większe różnice w stosunku do obowiązującej mapy Duncana.
Mapa kontynentu Pandemia:


Ludy Pandemii (pominięto smoki):


Mapy szczegółowe:
 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>