sp. 082013
 

Na internetowej stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie w zakładce poświęconej zbiorom zdigitalizowanym w części prezentującej prace naukowe mieszkańców powiatu wejherowskiego została zamieszczona praca magisterska naszego klubowego kolegi Jana Platy-Przechlewskiego Kategoria przestrzeni, jej konstrukcja i funkcja w literaturze science fiction napisana na Uniwersytecie Gdańskim pod kierunkiem prof. Anny Martuszewskiej i obroniona na ówczesnym Wydziale Humanistycznym (kierunek filologia polska) dnia 25 września 1986 roku  (jeśli nie udaje się otworzyć linku – trzeba zainstalować bądź zaktualizować wtyczkę oprogramowania Java).

Z uwagi na lata, jakie upłynęły od tej publikacji (o wczesnym kinie Lucasa i Spielberga pisze PiPidżej jako o rewolucyjnej nowości; z kolei literacki cyberpunk dopiero raczkował – i to z akcentem bardziej na „punk” niż „cyber”) oraz z uwagi na PRL-owskie ograniczenia w dostępie do źródeł (chyba nie ukazały się wtedy jeszcze tłumaczenia Fundacji ani Diuny, zaś Rok 1984 i Nowy wspaniały świat były zakazane przez cenzurę) trudno by było wydać dziś tę magisterkę w GKF-owskiej serii „Anatomia Fantastyki” bez daleko idących zmian i ukatualnień. Ale może komuś przydać się powyższy link lub zwyczajnie kogoś zainteresuje.
Warto przy okazji przypomnieć, iż fragment IV rodziału został wykorzystany jako referat podczas ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji „SF w kulturze współczesnej” (zorganizowanej we wrześniu 1987 roku w Bystrem k. Baligrodu przez Uniwersytet Jagielloński i Politechnikę Rzeszowską), zaś większa część rozdziału V ukazała się w numerze 6/88 miesięcznika „Fantastyka” (zdobywając III miejsce w plebiscycie czytelników w kategorii publicystyki).

 Posted by at 20:53

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>