kw. 162019
 

Drodzy Klubowicze,

11 maja odbędzie się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego XI Pomorski Kongres Obywatelski. W jego ramach odbędzie się 10 sesji tematycznych. Gościem jednej z nich, pt. .Jaka komunikacja przyszłości – co po erze pisma? będzie Jacek Dukaj. Jako Gdański Klub Fantastyki jesteśmy jednym z partnerów tej sesji.

Gorąco zachęcam do udziału w Kongresie – uczestnictwo jest bezpłatne, ale wymagana jest rejestracja i liczba miejsc jest ograniczona: https://rejestracja2.kongresobywatelski.pl/11pko/

Program Kongresu: https://www.kongresobywatelski.pl/aktualnosci/xi-pomorski-kongres-obywatelski-aktualnosci/program-xi-pomorski-kongres-obywatelski/

Poniżej zamieszczam zaproszenie od inicjatora Kongresu, dr Jana Szomburga.

Jesteśmy współzależni i będziemy współzależni. Nikt z nas w pojedynkę nie uchyli się od skutków zmian klimatycznych, nie zbuduje swojego osobnego świata cyfrowego, swojego rynku pracy, swojej marki regionu. Nikt samemu nie stworzy swojego proinnowacyjnego systemu rozwoju, ani nie zaradzi skutkom katastrof naturalnych.

 

Wolność, którą mądrze wypracowaliśmy sobie 30 lat temu wyzwoliła w nas pokłady indywidualizmu, chęci „urządzenia się” w pojedynkę, przezwyciężenia szarości PRL-u i zapewnienia sobie bezpieczeństwa ekonomicznego. Nasz dynamiczny indywidualizm przyniósł wspaniałe owoce, ale teraz czas na korektę, na więcej myślenia i działania zbiorowego, na więcej RAZEM. Od nas zależy, czy będzie to RAZEM dyktowane z góry, czy RAZEM PARTNERSKIE, wynikające z naszej dojrzałości, zrozumienia wspólnoty interesów i poszerzenia naszej tożsamości. W oparciu o PARTNERSKIE RAZEM – zbudowane na zaufaniu, lojalności i obniżeniu lęku przed otwartością – jesteśmy w stanie lepiej wykorzystywać nasze zróżnicowane kompetencje i doświadczenia, lepiej koordynować rozwój.

 

Dlatego tematem XI Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego jest PARTNERSKIE POMORZE DLA DEMOKRACJI I ROZWOJU. Wierzymy, że więcej partnerstwa we wszystkich dziedzinach naszego życia będzie korzystne dla dobrobytu, dla regionalnej i lokalnej demokracji oraz dla wyjścia z naszych silosów, by sprostać wyzwaniom horyzontalnym (ponadsektorowym), które się przed nami piętrzą. Wierzymy, że PARTNERSKIE POMORZE wskaże również drogę dla innych regionów i dla Polski, jak miało to już miejsce w historii.

 

Nasze obywatelskie spotkanie wszystkich środowisk Pomorzan odbędzie się 11 maja w gmachu WNS Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk, ul. J. Bażyńskiego 4) w godz. 10.00-17.30. Będziemy rozmawiali m. in. o partnerstwie w edukacji i edukacji do partnerstwa, o partnerskiej gospodarce oraz o partnerskich relacjach pomiędzy władzą samorządową a organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami. Prelegentami Kongresu będą m.in. prof. Jerzy Bralczyk, prof. Adama D. Rotfeld, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz czy prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

 

W ramach Kongresu odbędzie się 10 sesji tematycznych. Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na sesję pt. Jaka komunikacja przyszłości – co po erze pisma?, której gościem będzie Jacek Dukaj. Zdaniem pisarza każdego dnia, powtarzanymi wyborami, miliardy ludzi stopniowo „wyzwalają się” z pisma. Nie piszą listów – dzwonią. Nie czytają powieści – oglądają seriale. Nie opisują – fotografują. Nikt nas nie zmusza do takich wyborów – wydają się one dla nas wręcz naturalne. Nieodwołalnie przechodzimy do epoki postpiśmiennej. Wcześniej w historii podobny przełom miał miejsce tylko raz – kiedy pismo zastąpiło w kluczowych funkcjach mowę. Jakie były jego skutki? Jak znany nam świat zmieni się tym razem? W jaki sposób będziemy transferowali swoje przeżycia? Jakie będzie w nowej epoce znaczenie dwóch kluczowych dla ludzkości wartości – podmiotowości oraz prawdy? Moderatorem panelu będzie Marcin Wełnicki, a jednym z jej partnerów – Gdański Klub Fantastyki.

 

Serdecznie Państwa zapraszamy do wzięcia udziału w tej sesji – na stronie internetowej www.kongresobywatelski.pl dostępny jest program oraz formularz rejestracyjny (wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona). Zachęcamy do dzielenia się informacją o Kongresie z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi oraz do śledzenia aktualności w mediach społecznościowych Kongresu Obywatelskiego.

 

dr Jan Szomburg

Prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową

Inicjator Kongresu Obywatelskiego

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>