lp. 112025
 

Najnowszy 29 numer naszego literackiego magazynu wita nową winietą zaprojektowaną przez Jarosława S. Kosiorka Yarkosa. Yarkos namalował też obrazek na okładkę oraz stworzył większość ilustracji do tej edycji CK. Uważni Czytelnicy zauważą również, że wróciliśmy do ciągłej numeracji, która lepiej pasuje do częstotliwości ukazywania się naszego zinu.
Tematem numeru jest las i zarówno prozaicy, jak i autorzy tekstów publicystycznych odważnie zmierzyli się z bogactwem zjawisk towarzyszących tytułowemu bohaterowi.
CK wciąż pozostaje pismem bezcennym (mimo że ten numer jest naprawdę opasły i liczy 88 stron!), ale żeby wejść w jego posiadanie (nakład jest ograniczony, a pierwszeństwo mają członkowie GKF), trzeba opłacić koszty przesyłki (więcej informacji tutaj).
Poniżej prezentujemy spis treści:

Literatura:
Andrzej Prószyński, Bilet do lasu
Helena Strokowska, Las i łza
Flora Woźnica, Powrót
Aleksandra Małaj, Jan Plata-Przechlewski, Polowanie (komiks)
Norbert Góra, Źródło rozpaczy
jean-françois, Przemiana fazowa
Michał Lipka, Grzybiarze
Rafał Nawrocki, Silva Excrementum
Wojciech Czarnecki, Tajemnica Smoczego Stawu

Publicystyka:
Aleksandra Knap, Zamieszkać w chatce na kurzej nóżce
Piotr Kalka, Archeologia lasu
Karolina Kaczkowska, Fantastyczne grzyby
Grzegorz Szczepaniak, Gdzie skaczą faunowie

lp. 062025
 

Wydrukowane egzemplarze 410 numeru „Informatora GKF”, które dotarły do nas pod koniec czerwca, nie nadawały się do kolportażu, reklamowaliśmy sprawę w drukarni i zapewniono nas, że usługa zostanie wykonana ponownie. Przed weekendem nakład #410 oraz najnowszego numeru „Czerwonego Karła” miał zostać dostarczony do naszej siedziby, więc kiedy będziecie czytać te słowa, paczki mogą być już na Śląskiej.
Niestety, trochę gorzej przedstawia się sprawa łamania kolejnego numeru „Informatora”. Ze względu na zawodowe zobowiązania szefa działu prace nad składem rozpoczną się dopiero 7 lipca. Zrobimy wszystko, aby pdf pojawił się na stronie jak najprędzej.

mj. 182025
 

Piotr Kalka, dobrze znany czytelnikom „Informatora GKF” i bywalcom starwarsowych ForceConów, jest archeologiem od lat pracującym w ekipie na Westerplatte i jednym z odkrywców wielu wojennych pamiątek, jakie przez dekady skrywał ten historyczny zakątek.

Oferuje właśnie członkom Gdańskiego Klubu Fantastyki i ich bliskim specjalne zwiedzanie miejsca symbolizującego początek II wojny światowej. Chętnych zaprasza na niedzielę 25 maja punktualnie o 12:00, przy wejściu do Centrum Obsługi Zwiedzających. W programie oprowadzenie przez samego Piotra, odwiedzenie miejsc doskonale znanych, miejsc udostępnionych od niedawna – oraz miejsc, które zobaczyć można będzie jedynie w towarzystwie Piotra. On oprowadzać nas będzie całkowicie społecznie; jednak do nowego muzeum obowiązują bilety (15 zł normalny, 10 zł ulgowy). Przewidywany czas zwiedzania: około trzech godzin.

Dziękując Piotrowi za tę inicjatywę – zapraszamy serdecznie!

Uwaga: Jeżeli ktoś przyjedzie autobusem to powinien wysiąść na przedostatnim przystanku.

 Posted by at 00:16
mj. 042025
 

Europejskie Stowarzyszenie SF ogłosiło nominacje do swoich nagród za rok 2025. Wśród nich znalazło się kilka polskich akcentów. W kategorii Osiągnięcie nominowano za najlepszą pracę artystyczną – Joannę Karpowicz i jej serię Anubis; za najlepszy utwór literacki – Istvana Vizvary’ego i Lagrange. Listy z Ziemi; jako najlepszy fanzin: „Potencjalny Mimik” nr 4. Do Galerii Sław nominacje uzyskali: Tadeusz Baranowski jako najlepszy artysta; Tomasz Kołodziejczak – najlepszy promotor/popularyzator; „Informator GKF” – najlepszy magazyn. Wśród debiutantów dostrzeżono natomiast Justynę Hankus autorkę Dwóch i pół duszy. Folk noir.
Wszystkim nominantom z Polski gorąco gratulujemy, a ponieważ najbliższa ciału koszula kibicować będziemy przede wszystkim „Informatorowi” oraz Tomkowi Kołodziejczakowi. Trzymajcie za nas kciuki!

kw. 162025
 

Tomek Kołodziejczak nie wytrzymał długo poza siecią. Po opuszczeniu Kanału Fantastycznego zaprasza wszystkich fanów opowieści z dymkiem do nowego jutubowego serwisu Otwarte Komiksy. Jak pisze w anonsie na stronie fejsbukowej:

Otwarte Komiksy to nowy kanał o komiksach, którego gospodarzem jest Tomasz Kołodziejczak, jeden z najlepszych znawców komiksu w Polsce, fan, wydawca i autor.
Kierowany zarówno do zaawansowanych fanów, jak i do czytelników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z medium komiksu.
Fakty, ciekawostki, interpretacje, a także osobiste wspomnienia z 30 lat pracy w branży.
Prezentacje ciekawych i różnorodnych komiksów – kanonu i najważniejszych twórców, ale też intrygujących nowości i ciekawych komiksów gatunkowych.
Nowy odcinek co tydzień, w sobotę, o 10.30.
Zaczynamy już w tę sobotę. 19.04.25!

Tomkowi życzymy powodzenia!